ЦЗО офіційно розпочинає роботу в Україні

IMG_1610

IMG_1620

7 грудня 2016 року під час круглого столу було представлено пілот Централізованої закупівельної організації (ЦЗО)проектом ЄС спільно з Міністерством економічного розвитку і торгівлі України (МЕРТ).

Під час заходу було представлено стратегію і перші кроки пілотного Централізованого закупівельного органу (ЦЗО) в Україні, який буде діяти у форматі експериментального проекту і підпорядковуватися новоствореній державній установі «Професійні закупівлі». Мета пілоту – тестування механізму централізації закупівель, як передбачено чинним Законом «Про публічні закупівлі» та Стратегією реформування системи публічних закупівель/ «дорожньою картою» (2016 – 2022). Захід також надав можливість для представників МЕРТ і команди ЦЗО за підтримки експертів ЄС обговорити ініціативу і очікувану ефективність від централізації закупівель з міністерствами та іншими центральними державними органами як основними клієнтами ЦЗО.

Заступник директора Департаменту регулювання публічних закупівель, Міністерства економічного розвитку і торгівлі, Лілія Лахтіонова, зазначила: «Створення централізованих закупівель в Україні, як це передбачено в Плані дій в рамках Стратегії реформування системи публічних закупівель / «дорожньої карти», значно спростить існуючі процедури і дозволить заощадити державні гроші і допоможе знизити рівень корупції».

Такий підхід дозволить значно зменшити навантаження на тендерні комітети, яких сьогодні нараховується більше 15 тисяч. «Сьогодні в процедури закупівель з боку замовників залучено більше 200 тисяч людей. Часто закупівлі для них – це додаткове навантаження. Передача частини закупівель на ЦЗО дозволить штатним працівникам замовників більше уваги приділяти своїм безпосереднім обов’язкам. В той час як частиною їхніх закупівель займатимуться фахівці ЦЗО», – пояснив Максим Леонтьєв, в.о. директора державної установи «Професійні закупівлі», на базі якої буде проводитись пілотний проект.

Андреас Нємєц, генеральний директор австрійського Федерального агентства закупівель, сказав: «Я радий бути тут сьогодні – в момент становлення централізованих закупівель в Україні, яка довела свою ефективність в практиці держав-членів ЄС. Без сумніву, централізація закупівель є хорошим рішенням для подолання багатьох проблемних питань, з якими стикається система публічних закупівель в Україні. В практиці країн ЄС існує достатньо прикладів на підтримку подібних змін, а також чимало академічних досліджень засвідчують позитивний вплив від впровадження централізації. Проте не слід применшувати важливість правильної реалізації такої системи та пошуку балансу між централізованою і децентралізованою структурою».

Юджин Стюарт, керівник Проекту ЄС, сказав: «Сьогоднішній запуск централізованих закупівель є кульмінацією серії попередніх заходів в рамках Проекту, присвячених впровадженню централізованих закупівель в Україні. Вони включали в себе підготовку рекомендацій щодо рамкових угод, звіт про досвід ЄС в області централізованих закупівель та участь експертів проекту в спеціальній робочій групі МЕРТ з розробки пілотного проекту централізованих закупівель. Проект ЄС також тісно співпрацював з цього питання з австрійською владою. Ініціатива створення ЦЗО базується на кращій практиці ЄС та передбачає економію витрат і підвищення ефективності закупівель».

23 листопада 2016 року Кабінет Міністрів України затвердив розпорядження про запуск пілотного проекту із організації діяльності Централізованої закупівельної організації (ЦЗО) як передбачено Стратегією реформування системи публічних закупівель до 2022 року. Для цього буде створена державна установа «Професійні закупівлі». Участь в централізованих закупівлях в пілотному режимі будуть брати Уряд на рівні Секретаріату Кабміну, а також Донецька цивільна адміністрація, яка буде використовувати ЦЗО у питанні відбудови Донбасу. Очікується, що після успішного завершення пілотного проекту досвід ЦЗО буде розповсюджено, зокрема на  регіональному рівні.

Comments

*