Проект опублікував Дослідження державної підтримки в Україні

25 березня  Проектом було проведено семінар для державних посадовців, присвячений першому Дослідженню державної підтримки суб’єктам господарювання в Україні.

Під час семінару експерти Проектупредставили висновки Дослідженнящодо державної підтримки суб’єктам господарювання в Україні. Семінар-презентаціюбуло організовано для представників органів державної влади України та преси з метою обговорення даних висновків в контексті прийнятого 1 лютого 2014 року Закону «Про державну допомогу суб’єктам господарювання».

Основна мета дослідження полягала в тому, щоб поінформувати уряд, органи державної влади та державні установи, а також громадськість в цілому, щодо призначення, сфери застосування, ключових бенефіціарів та оціночного об’єму державної підтримки підприємств в Україні за останні роки. Це перше подібне дослідження в Україні. Воно було проведене двома міжнародними та шістьома українськими експертами.

Дослідження свідчить, що за останні роки в Україні було застосовано чимало інструментів державної підтримки підприємствам, включаючи прямі бюджетні субсидії, кредити, податкові пільги та відстрочки, списання боргів, державні гарантії та надання додаткових коштів для державних компаній за рахунок збільшення пакету акцій. Тоді як податкові пільги були головним інструментом підтримки певних секторів і бізнесу в цілому, до 2013 року на прямі бюджетні субсидії підприємствам (у тому числі в таких важливих галузях, як вугільна, металургійна, енергопостачання та сільського господарства) припало цілих 3% від ВВП. Водночас, регіональні програми розвитку, як правило, були недофінансовані. Дані, в значній мірі, обтяжені обсягом субсидій для зменшення тарифів на газ для населення (через НАК «Нафтогаз України») і програмою підтримки чемпіонату з футболу Євро 2012 на 40 млрд. гривень між 2009 і 2012.

Відкриваючи презентацію, пан Борис Філіпов, аташе Представництва ЄС в Україні, сказав: “Дослідження представляє цінні аналітичні напрацювання щодо законодавства та програм, які будуть детально розглянуті в ході підготовки Українського реєстру державної допомоги. Він додав, що матеріал є вагомою частиною підготовчої роботи, яка повинна бути виконана до набуття чинності законом в 2017 році”. Пані Ганна Артеменко з Антимонопольного комітету України відзначила цю ініціативу в рамках Проекту та наголосила на його важливості для створенням ефективної системи моніторингу і контролю за державною допомогою. Пан Юджин Стюарт, керівник Проекту ЄС, пояснив, що: “до 2017 року, необхідно сформувати розуміння у всіх відповідних органів влади того, які заходи державної підтримки можуть вважатися “державною допомогою”. Відповідно, дослідження визначає і пояснює деякі із інструментів, які необхідно буде включити до реєстру та додатково розглянути з точки зору їх відповідності європейським і міжнародним стандартам».

Серед учасників семінару: представники Антимонопольного комітету України, Міністерства економічного розвитку та торгівлі України, Адміністрації Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, Міністерства юстиції України, Міністерства інфраструктури України, Міністерства екології і природних ресурсів України, Міністерства регіонального розвитку та будівництва України, Міністерства економічного розвитку та торгівлі України, Міністерства фінансів України, Міністерства культури України, Міністерства сільського господарства України, Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Державної фіскальної служби України, Державного агентства з інвестиційної діяльності, а також представники ЗМІ.

З Дослідженням можна ознайомитись за посиланням.

Comments

*